Developed in conjunction with Ext-Joom.com

Main Menu

Linki

herb milicza

Gmina Milicz

orkiestra deta

DK 2017 button

wiatrak kozlak

 

 

 

Dnia 9 czerwca 2017 r. w Ośrodku Kultury w Miliczu odbył się wernisaż, na którym zaprezentowano ponad 300 prac plastycznych wykonanych podczas zajęć w pracowni ,,Plastulinek” prowadzonej przez instruktora Elżbietę Ciężką. Na ekspozycję składają się pejzaże, portrety, kompozycje abstrakcyjne, plakaty, płaskorzeźba i inne wykonane w różnorodnych technikach przez 35 uczestników zajęć w wieku od 7-17 roku życia, odbywających się od października 2016 do czerwca 2017 w milickim Ośrodku Kultury. Podczas wernisażu wręczono uczestnikom dyplomy uznania, drobne upominki i okazjonalne plakietki „Plastulinka”. Ponad to dzieci, które dodatkowo wykazały się wiedzą plastyczną lub 100% frekwencją otrzymały stosowne dyplomy i nagrody książkowe. Rozstrzygnięto również konkurs na plakat pod nazwą „Nie pytaj- czytaj” zorganizowany przez Ośrodek Kultury w Miliczu oraz Bibliotekę Publiczną w Miliczu. Laureaci otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz bony pieniężne do zrealizowania w sklepie papierniczym. Na wystawę przybyła blisko 100 osobowa widownia, rodziny i osoby zaprzyjaźnione z uczestnikami zajęć.

(Elżbieta Ciężka)

Kolejna karta historii zapisana... Sułowskie Dni Kultury połączone z obchodami 70-lecia LKS Barycz Sułów uważamy za niezwykle udane. Serdecznie dziękujemy za tak liczną obecność. Były chwile wzruszeń, wspólna biesiada jak i dawka kultury dostarczona przez Grupę Polifonia.

W niedzielne popołudnie, 18 czerwca w Sali Widowiskowej Ośrodka Kultury miała miejsce premiera ,,Smoczej Księgi” – nowej legendy o Miliczu. Na jej podstawie został napisany scenariusz spektaklu promującego książkę. Wzięło w nim udział 8 aktorów: Kacper Falentin, Szymon Nowak, Mikołaj Ozga, Tomasz Zając, Wiktoria Baczkowska, Wiktoria Szumna, Kamil Głuch i Michał Chojnacki. Scenariuszem i reżyserią zajęła się Iwona Krzyżaniak- sama autorka książki, natomiast muzykę do sztuki stworzył Krystian Karolewski. Dziękujemy Wam wszystkim za przybycie! Pełna sala widzów była najlepszym prezentem. :D ,,Smoczą księgę” można nabyć w Informacji Turystycznej na milickim Rynku w cenie 10 zł. Kolejny smoczy spektakl odbędzie się już we wrześniu tego roku.

We wczorajsze upalne popołudnie, w rocznicę pierwszych wyborów samorządowych odbyło się pierwsze dyktando plenerowe, w którym, w szranki językowe, stanęło kilkudziesięciu śmiałków w wieku szkolnym oraz w kategorii open. Wśród uczniów zwyciężyła Wiktoria Kagan z Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki, natomiast w kategirii dorosłych Ewa Mirowska. Nagrodami były tablety, dyplomy oraz satysfakcja z dobrej znajomości zasad pisowni. Gdy Komisja Konkursowa sprawdzała prace czas umilały nam urocze występy dzieci z Przedszkola Samorządowego oraz Przedszkola Parafialnego.

Na www.kultura-milicz.pl znajdziecie teksty obu dyktant z jakimi musieli zmierzyć się nasi uczestnicy. Sprawdzcie jak Wy poradzilibyście sobie z językiem polskim. Zapraszamy za rok!

Tekst dyktanda kategoria SZKOŁY

Nasza gmina Milicz leży w północno-wschodniej części województwa dolnośląskiego. Wraz z gminami cieszkowską i krośnicką tworzy powiat milicki. Na czele naszego samorządu stoi Burmistrz Gminy Milicz, który, rządząc, wykonuje uchwały Rady Miejskiej w Miliczu. Można by rzecz, że jest to układ dość spójny, czyli koherentny, ale i w nim zdarzają się rzadko spotykane, ale jednak wahnięcia i zgrzyty. Tyle o lokalnej minipolityce.

Przyjrzyjmy się teraz nie bez przyczyny żądnej chwały milickiej przyrodzie i nierzadko heroicznym przedsięwzięciom na rzecz rozwoju eko- i agroturystki. Ale po kolei. Na pewno do tego, że żyjemy w miejscu nieprzeciętnie unikatowym, nie trzeba by nikogo przekonywać, bo wielu od tego piękna jest na wpół przytomnych, gdy podziwiają efekt wspaniałej kohabitacji człowieka i natury, czyli Stawy Milickie (stawy milickie), pośrodku których wyrastają niczym kurhany soczyście zielone wysepki.
Wrażenie może zrobić położone w rezerwacie bukowym Wzgórze Joanny z wieżą, której jednak nie zamieszkiwał znany z naszego herbu święty Jerzy, nie ma w niej też jeży, ale z której, skądkolwiek się spojrzy, widok zapiera dech.
Atrakcją jest też pięcioipółletnia już ścieżka rowerowa trasą dawnej wąskotorówki, która niebawem zostanie wydłużona aż do Wrocławia.

I to byłoby na tyle.

 

Tekst dyktanda kategoria OPEN

Na pewno ponadtysiącletnia historia Ziemi Milickiej (ziemi milickiej) przysparza superuczciwym historykom mnóstwo zagwozdek. Szkopuł w tym, że nie wiadomo, które plemię przekształciło milicko-żmigrodzkie rubieże pomiędzy Słowiańszczyzną a ziemią ludów germańskich (,) nierzadko pustoszonych przez hordy barbarzyńców (,) w ekstrakrainę, gdzie można by żyć. Te na pół żyzne ziemie z niezaprzeczalnie najwolniej płynącą Baryczą oraz wzdłuż i wszerz hiperpodmokłymi terenami sprzyjały nie ludziom, ale ptactwu: żurawiom, piegżom, kszykom, gżegżółkom i innym kukułkom, pustułkom, jerzykom, nie sposób wymienić wszystkie.

Wykorzystali to w średniowieczu sprowadzeni z Zachodu cystersi, a dokładnie Zakon Cystersów pochodzący ze środkowo-wschodniej części francuskiej Burgundii, z terenów równie bagiennych i szczególnie podmokłych jak nasze.

Ci niesamowici rzymskokatoliccy mnisi chodzący na co dzień w śnieżnobiałych habitach i głęboko czarnych szkaplerzach jakby od niechcenia czy znienacka zamienili tę, wydawałoby się, chaotyczną krainę w coś, co stało się ich handlowym bizancjum. Wybudowali hodowlane stawy – (,) Stawy Milickie (stawy milickie). Rynek bowiem żądał wówczas całej rzeszy ryb, a nawet bobrów, takich niby-ryb, bo mających na pół połyskujące łuskowe ogony. Obecnie uznalibyśmy to za ohydztwo czy horrendalną przesadę, ale rządzące ówczesnymi czasy prastare zasady (,) oparte na quasi-nauce (,) żądały czegoś innego.

A dziś? Dziś w żółtoczerwonych barwach wczesnojesiennych grobli, na pół siedząc, na pół leżąc, przyglądamy się temu pięknu z aparatem w ręku i, używając zoomu, staramy się być jak najbliżej efektów tej megasymbiozy człowieka i natury. I marzymy, jak by zrobić dobre zdjęcie, by mieć fotopamiątkę z birdwatchingu.