Developed in conjunction with Ext-Joom.com

Pierwsze dyktando plenerowe w Miliczu już za nami. Laureatami w kategorii OPEN zostali - pierwsze miejsce zdobyła pani Ewa Mirowska, drugie Teresa Wojciechowska, a trzecie pan Mariusz Jucha. Gratulujemy serdecznie. Poniżej prezentujemy tekst dyktanda, z którym musieli się zmierzyć uczestnicy kategorii OPEN.

Tekst dyktanda kategoria OPEN

Na pewno ponadtysiącletnia historia Ziemi Milickiej (ziemi milickiej) przysparza superuczciwym historykom mnóstwo zagwozdek. Szkopuł w tym, że nie wiadomo, które plemię przekształciło milicko-żmigrodzkie rubieże pomiędzy Słowiańszczyzną a ziemią ludów germańskich (,) nierzadko pustoszonych przez hordy barbarzyńców (,) w ekstrakrainę, gdzie można by żyć. Te na pół żyzne ziemie z niezaprzeczalnie najwolniej płynącą Baryczą oraz wzdłuż i wszerz hiperpodmokłymi terenami sprzyjały nie ludziom, ale ptactwu: żurawiom, piegżom, kszykom, gżegżółkom i innym kukułkom, pustułkom, jerzykom, nie sposób wymienić wszystkie.

Wykorzystali to w średniowieczu sprowadzeni z Zachodu cystersi, a dokładnie Zakon Cystersów pochodzący ze środkowo-wschodniej części francuskiej Burgundii, z terenów równie bagiennych i szczególnie podmokłych jak nasze.

Ci niesamowici rzymskokatoliccy mnisi chodzący na co dzień w śnieżnobiałych habitach i głęboko czarnych szkaplerzach jakby od niechcenia czy znienacka zamienili tę, wydawałoby się, chaotyczną krainę w coś, co stało się ich handlowym bizancjum. Wybudowali hodowlane stawy – (,) Stawy Milickie (stawy milickie). Rynek bowiem żądał wówczas całej rzeszy ryb, a nawet bobrów, takich niby-ryb, bo mających na pół połyskujące łuskowe ogony. Obecnie uznalibyśmy to za ohydztwo czy horrendalną przesadę, ale rządzące ówczesnymi czasy prastare zasady (,) oparte na quasi-nauce (,) żądały czegoś innego.

A dziś? Dziś w żółtoczerwonych barwach wczesnojesiennych grobli, na pół siedząc, na pół leżąc, przyglądamy się temu pięknu z aparatem w ręku i, używając zoomu, staramy się być jak najbliżej efektów tej megasymbiozy człowieka i natury. I marzymy, jak by zrobić dobre zdjęcie, by mieć fotopamiątkę z birdwatchingu.

drzewa kochac potrafia

pupile

djrobo

elektromont

Kultura
Konkurs Poezji Śpiewanej im. Agnieszki Osieckiej
Występ artystów z Gruzji
Koncert Wielkopostny Amadei Amici
Spektakl baletowy Sofija pt. Skrzydła
Polifonia - Ach te karnawały ...
Sport
MUKS Ziemia Milicka vs KS Jelenia Góra.
Uroczyste otwarcie Orlika Lekkoatletycznego
Memoriał Zdzisława Rokity
2 Turniej Samorządowców
4 Bieg Karpia
Sesje Rady Miejskiej
39 sesja Rady Miejskiej w Miliczu
38 sesja Rady Miejskiej
37 sesja Rady Miejskiej w Miliczu
36 sesja Rady Miejskiej w Miliczu
35 sesja Rady Miejskiej
Sesje Rady Powiatu
28 sesja Rady Powiatu
27 sesja Rady Powiatu
26 sesja Rady Powiatu
25 sesja Rady Powiatu
24 sesja Rady Powiatu
Zdrowie
Nowotwory krwi atakują. Zachorowań będzie więcej
Są leczeni bez planu. Problem dotyczy ponad 2 miliony osób
Zarządzenie NFZ utrudni leczenie HCV?
Jesteśmy leczeni płynami? Skala płynoterapii rośnie
Polskiej służbie zdrowia brakuje 3-5 mld zł
Kuchnia
Teo Vafidis o sekretach greckiej kuchni
Jak sprawdzić jakość kawy?
Pączek vs. pączek. Jak wybrać ten najmniej kaloryczny?
Taka jest prawdziwa włoska pizza
Sekret domowego rosołu
TVPM - Telewizja Powiatu Milickiego - 2017r.